Finanse
Działalność nieewidencjonowana

Działalność nierejestrowana – podatki, warunki i zasady

Wyobraź sobie sytuację, w której zamierzasz otworzyć własną firmę bez jej fizycznego rejestrowania… Otóż od 30 kwietnia 2018 jest to już jak najbardziej możliwe. Dziwne? Ale prawdziwe! Przeczytaj poniżej, co to jest niezarejestrowana działalność gospodarcza i pod jakie warunki podlega.

Działalność nierejestrowana to nowość na rynku podatkowym w Polsce. Ucieszy ona z całą pewnością drobnych przedsiębiorców, którzy sprzedawali chociażby w serwisach Allegro w sposób nie do końca legalny (czyt, bez dowodu sprzedaży) i chcieliby to zmienić.

DN to świetny sposób do przetestowania biznesu, bowiem do pewnego momentu nie trzeba go nigdzie rejestrować. Sprawdza się idealnie przy sprzedaży i drobnych usługach (na rynku widać wysyp kosmetyczek, które rozliczają się w ramach nierejestrowej działalności.

Działalność nieewidencjonowana nie jest jednak dla wszystkich. Jest obwarowana wieloma punktami prawnymi.

Kto może prowadzić działalność bez rejestracji?

 1. Przychód – wynosi maksymalnie 50% minimalnego wynagrodzenia. (Przykład: minimalne wynagrodzenie w Polsce w 2018 roku to 2100 PLN brutto – stąd limit przychodu to 1050 PLN miesięcznie). Powyżej tej kwoty należy zarejestrować normalną działalność gospodarczą.
 2. Ostatnie 60 miesięcy – w okresie ostatnich 5 lat właściciel nie prowadził działalności gospodarczej. ALE: Zgodnie z Art. 195., jeśli w ciągu ostatniego roku (12 miesięcy) od momentu wejścia ustawy nie pracowałeś w ramach własnej działalności gospodarczej, masz prawo skorzystać z działalności nieewidencjonowanej.
 3. Pozwolenia – Twój profil działalności nierejestrowej nie może być obwarowany uzyskaniem różnego rodzaju koncesji (np. na alkohol) czy pozwoleń.

Działalność nierejestrowana a ZUS

Prowadzenie DN wiąże się z wieloma przywilejami, a jednym z nich jest brak obowiązku opłacania składek ZUS (społecznych i zdrowotnych). Oznacza to, że jeśli jesteś pracownikiem na przysłowiowym etacie i chcesz po godzinach dorobić kilka złotych (maksymalnie 1050 PLN przychodu miesięcznie) to Twoim jedynym kosztem jest towar, który sprzedasz. Nie ma także potrzeby składania deklaracji ZUS.

A co z podatkiem dochodowym?

Przychody z działalności nieewidencjonowane powinniśmy opodatkować według skali podatkowej (czyli odpowiednio 18% i 32%). Nie ma potrzeby odprowadzana zaliczek z tytułu podatku dochodowego – wszystko wyjdzie podczas rozliczenia rocznego PIT-36. Wtedy może się okazać, że będzie zwrot lub należy dopłacić jakąś część podatku dochodowego. Warto zaznaczyć, że przychody oraz koszty z tytułu działalności nierejestrowanej należy wpisać w PIT-36 w pole „inne źródła”.

Księgowość w ramach DN

Można powiedzieć, że w tym przypadku starczy prosty excel. Rozrachunek jest bardzo prosty — przychód minus koszt = dochód. W przypadku DN przedsiębiorca ma prawo skorzystać z uproszczonej księgowości i może to robić na własną rękę. Ewidencjonowanie przychodów jest obowiązkowe, a dla przedsiębiorcy jasno pokaże, jaki limit przychodu jest jeszcze dostępny.

Rachunki należy wystawiać każdemu klientowi, a na każdym z nich powinno znaleźć się między innymi:

 1. numer rachunku i data wystawienia dokumentu (tudzież sprzedaży)
 2. co jest elementem usługi / sprzedaży-zakupu
 3. kwota wyrażona w PLN
 4. dane sprzedającego i kupującego

Warto dodać, że jeśli zamierzasz osiągać przychód w wysokości maksymalnie 1050 PLN miesięcznie przez dłuższy czas i np. towar sprzedajesz online, zastanów się nad dedykowanym rachunkiem bankowym. Dzięki temu będziesz miał zawsze czarno na białym, jak wygląda stan finansów Twojej mini-firmy.

Przekroczyłem limit 1050 PLN, jak żyć?!

Nie ma powodów do obaw. Zgodnie z prawem, masz siedem dni od momentu przekroczenia limitu na to, aby zarejestrować w urzędzie właściwą działalność gospodarczą. Jeśli mimo wszystko w dalszym ciągu chcesz prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą, zadbaj zawsze o to, aby ten limit pod żadnym pozorem nie został przekroczony. Wtedy unikniesz niepotrzebnego stresu – stąd bardzo ważne jest prowadzenie uproszczonej księgowości, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Podsumowując – działalność nierejestrowana ma wiele zalet, które mogą pozwolić na rozwinięcie skrzydeł młodym przedsiębiorcom. DN jest bardzo przydatna w momencie, gdy pojawia się chęć przetestowania jakiegoś drobnego biznesu, najczęściej online. Bardzo wiele osób korzysta z DN i ceni sobie wolność i niezależność od urzędów, a ich jedynym obowiązkiem jest rozliczenie się z przychodów na koniec roku w PIT-36.

Share this Story
 • Działalność nieewidencjonowana
  Finanse

  Działalność nierejestrowana – podatki, warunki i zasady

  Wyobraź sobie sytuację, w której zamierzasz otworzyć własną firmę bez jej fizycznego rejestrowania… Otóż od 30 kwietnia 2018 jest to już ...
Load More Related Articles
Load More By Kreator Finansów
Load More In Finanse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Własna firma czy etat?

Etat od zawsze kojarzył się ze stabilnością zatrudnienia, ...

Od Autora

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko, ale czy to rzeczywiście prawda? Na tym blogu pokazuję, że finanse osobiste "nie gryzą" ;-)
Więcej przeczytasz na stronie O Kreatorze Finansów.

@kreatorfinansow

 • #kreatorfinansow social media czas zacząć