Finanse

Jak założyć konto w banku?

Dlaczego zakładamy konto w banku? Niezależnie od wieku osoby, a więc dorosłej lub nieletniej, założenie konta osobistego to dla każdej szereg korzyści i udogodnień, bez których funkcjonowanie w obecnej rzeczywistości byłoby znacznie utrudnione. Konto w banku zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo zdeponowanych środków, ponieważ odpowiedzialnością za nie, obarczona jest instytucja finansowa. Równie ważna jest wygoda korzystania z rachunku – szybki dostęp, łatwość wpłat i wypłat, możliwość dokonywania przelewów, również w formie comiesięcznych opłat za mieszkanie, energię elektryczną i innych zobowiązań. A w przypadku młodocianych dysponentów konta w banku możliwość oszczędzania otrzymywanego od rodziców kieszonkowego, a także samodzielnego płacenia za zakupy. Z kolei dla przedsiębiorców korzystanie z rachunku firmowego to wiele dodatkowych, dedykowanych funkcji, ułatwiających rozliczenia biznesowe oraz urzędowe.

Instytucje finansowe, ze zrozumiałych względów, stwarzają szerokie możliwości założenia konta osobistego, konta dla firmy, również dla młodzieży poprzez osobistą obecność w oddziale oraz przez internet, infolinię, a także z wykorzystaniem aplikacji mobilnej na smartfonie. Nierzadko zakładanie konta w banku trwa tylko 5 minut, co niewątpliwie jest efektem starań, by całe zdarzenie było realizowane w sposób szybki i bez zbędnych formalności, ale też wynikające z rosnącej międzybankowej konkurencji. Jak założyć konto w banku krok po kroku, również bez wychodzenia z domu, przez internet i co jest do tego potrzebne, o tym poniżej.

Jak założyć konto w oddziale banku?

Obiegowa opinia o zakładaniu konta w oddziale banku poprzez wizytę osobistą jako najpopularniejszego sposobu jest tylko po części prawdą i dotyczy raczej osób starszych, które preferują kontakt bezpośredni z doradcą, choć tego przyczyny są różnorodne. To fakt, że wizyta w placówce bankowej osoby pełnoletniej sprowadza się do okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość, miłej konwersacji dotyczącej oczekiwań w stosunku do konta i w zasadzie to wszystko, ponieważ wypełnieniem niezbędnych dokumentów, w tym wniosku oraz innymi formalnościami zajmuje się właśnie doradca klienta.

W przypadku, gdy konieczne jest założenie konta w banku dla nieletnich, musimy zdawać sobie sprawę, że część instytucji finansowych nie pozwala na otwarcie rachunku przez internet. A więc dla młodzieży pozostaje tylko wizyta w oddziale banku z prawnym opiekunem. Zazwyczaj wystarczy mieć legitymację szkolną lub tymczasowy dowód tożsamości, bądź paszport. Rodzic powinien mieć dowód osobisty. Procedura zakładania konta w banku dla dziecka praktycznie nie różni się od tej, która dotyczy osoby dorosłej. Najczęściej też na zakończenie doradca klienta wydaje pakiet aktywacyjny, który umożliwia uruchomienie założonego konta przez internet. Karta bankowa wysyłana jest pocztą. Czas oczekiwania to maksymalnie dwa tygodnie.

Osobista wizyta w banku to oczywiście zalety, ale także i wady:

 • bezpośredni kontakt z doradcą klienta i możliwość uzgodnienia najlepszego do potrzeb konta,
 • brak konieczności samodzielnego wypełniania formularzy, a więc i uniknięcie ewentualnych pomyłek,
 • możliwość zapoznania osoby nieletniej z funkcjonowaniem placówki bankowej i obowiązujących zasad zakładania konta,
 • nierzadkie kolejki i wynikający z tego tytułu dłuższy czas oczekiwania,
 • konieczność zarezerwowania czasu na dopełnienie formalności w określonych przez bank godzinach, co wiąże się z uzyskaniem dnia wolnego od pracy, a także od zajęć szkolnych.

Jak założyć konto przez internet z potwierdzeniem danych przez kuriera?

Większość banków umożliwia założenie konta przez internet z potwierdzeniem danych przez kuriera. W dużym skrócie wygląda to następująco:

 • wybór banku z dostępnego rankingu kont osobistych,
 • kliknięcie linku „Załóż konto”,
 • wypełnienie wniosku,
 • bank za pośrednictwem kuriera dostarcza komplet dokumentów (pakiet startowy), w tym umowę o prowadzenie konta osobistego (zazwyczaj trwa to kilka dni),
 • weryfikacja danych na umowie z danymi zawartymi w dowodzie osobistym dokonana przez kuriera,
 • podpisanie umowy w obecności kuriera banku,
 • egzemplarz umowy przeznaczony dla otwierającego internetowe konto osobiste po kolejnej weryfikacji w siedzibie banku przesyłany jest już pocztą (maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych) wraz z kartą bankową do rachunku – następuje również jego aktywacja.

W przypadku osób nieletnich (skończone 13 lat) założenie konta w banku online z potwierdzeniem danych przez kuriera bez wiedzy rodziców nie jest możliwe. Oczywiście konto dla młodzieży jest jak najbardziej dostępne, ale tylko za zgodą prawnego opiekuna. Zarówno wnioski, jak i umowy są tak skonstruowane, że bez jego danych i podpisu konto nie będzie aktywowane. Zasada jego założenia jest taka sama, jak w przypadku osoby dorosłej, z tą różnicą, że przy podpisaniu umowy obecność rodzica jest nieunikniona.

Zalety i wady założenia konta online z potwierdzeniem danych przez kuriera to przede wszystkim:

 • dogodny sposób wyboru banku realizującego potrzeby dorosłych i nieletnich osób (ranking kont młodzieżowych),
 • bezstresowe wypełnienie wniosku przez internet,
 • krótki czas oczekiwania na kuriera oraz decyzje banku,
 • szybka aktywacja konta internetowego,
 • konieczność obecności rodzica przy podpisaniu umowy.

Jak założyć konto online potwierdzone przelewem natychmiastowym z konta innego banku?

Można śmiało stwierdzić, że założenie konta internetowego online i potwierdzenie przelewem natychmiastowym z konta innego banku to najszybszy sposób zakładania rachunku. Jedynym warunkiem jest posiadanie zweryfikowanego konta w innym banku. Jak to wygląda?:

 • wybór banku z dostępnego rankingu kont osobistych,
 • kliknięcie linku „Załóż konto”,
 • wypełnienie wniosku,
 • wybrany bank przesyła na podane we wniosku konto e-mail dane do przelewu aktywacyjnego,
 • z dotychczasowego konta wysyłamy przelew (minimalna kwota wskazana przez bank) na aktualnie zakładany rachunek, przy czym dane nadawcy muszą być takie same, jak dane we wniosku. Pozwala to na natychmiastową ich weryfikację i potwierdza wolę założenia konta.

Otrzymany z banku SMS lub e-mail zawiera niezbędne do zalogowania i aktywacji rachunku dane. Od tej chwili można już zarządzać kontem. Karta bankowa dostarczana jest pocztą w ciągu kilku dni.

Powyższe wyraźnie wskazuje, że jest to najprostszy sposób do szybkiego zarządzania kontem osobistym w banku. Przy czym warto zwrócić jeszcze raz uwagę na konieczność wysłania przelewu aktywacyjnego z rachunku, które jest zweryfikowane. W innym przypadku czas otwarcia nowego konta przedłuży się o niezbędną weryfikację w systemie.

Założenie konta w banku dla firmy

Funkcjonowanie w przestrzeni gospodarczej bez konta w banku jest nie do wyobrażenia. Każda firma ma wręcz obowiązek posiadania rachunku bankowego. Wpłaty, wypłaty, regulowanie płatności za dostawy, zobowiązania wobec pracowników, fiskusa, czy też ZUS wymaga od przedsiębiorcy posiadania dedykowanego konta firmowego. Oczywiście wybór najlepszego pod kątem określonych potrzeb ma znaczenie, ponieważ codzienne transakcje muszą być przeprowadzane bez zarzutu i opóźnień. Czy musi być ono najtańsze? Niekoniecznie, choć trzeba przyznać, że banki prześcigają się w coraz tańszych ofertach, to jednak wybór instytucji finansowej musi podlegać dokładnej analizie. Zanim jednak założymy konto w banku, należy zarejestrować działalność. Bez dokumentów rejestrowych założenie rachunku firmowego nie będzie możliwe.

W przypadku małych firm istnieje możliwość wykorzystania konta osobistego i przypisania do działalności gospodarczej, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. O ile ten rodzaj rachunku można szybko zmienić, w sytuacji dużo lepszej propozycji, o tyle z firmowym kontem już tak łatwo nie jest, ponieważ wymaga to dokonania wielu zmian, chociażby na drukach firmowych, fakturach, oraz w urzędach. Dlatego wybór zarówno banku, jak i odpowiedniego rachunku jest niezwykle ważny. Dla tej grupy, w tym również mikro i jednoosobowych podmiotów gospodarczych dostępny ranking kont firmowych np. na naszym portalu umożliwia przeprowadzenie analizy ofert bankowych, również w zakresie opłat za:

 • prowadzenie rachunku,
 • krajowe przelewy internetowe oraz przelewy do ZUS i US,
 • posiadanie karty płatniczej,
 • korzystanie z bankomatów obcej sieci krajowej.

Przy spełnieniu określonych przez dany bank warunków obok bezwarunkowego 0 zł za powyższe czynności prowadzący w tej formie działalność gospodarczą mogą liczyć na zwolnienie z innych opłat.

Kolejną formą działalności gospodarczej, dość często wybieranej jest Spółka z o.o. i to pomimo dużych obciążeń prawnych i znacznego zakresu obowiązków, w tym także prowadzenia pełnej księgowości. W jej przypadku firma musi mieć odrębne konto bankowe. Co ważne, spółka może być prowadzona jednoosobowo, co znacznie ułatwia założenie konta firmowego, również przez internet. W zasadzie omówienie krok po kroku sposobu zakładania rachunku nie jest konieczne, ponieważ nie różni się on od założenia konta osobistego, jedynie koniecznością posiadania szeregu dokumentów rejestrowych. Natomiast różnica jest w funkcjonalności oraz obecności wielu dodatkowych usług niezwykle przydatnych podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Dla Spółek Komandytowych założenie konta w banku jest takim samym obowiązkiem, jak dla Spółek z o.o., przy czym warto wiedzieć, że wybierając daną instytucję finansową z rankingu kont firmowych, przedsiębiorcy winni mieć:

 • wydruk z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej,
 • akt zawiązania spółki,
 • zaświadczenie o nadaniu numeru REGON oraz aktualny odpis KRS,
 • dowód osobisty,
 • kartę wzorów podpisów osób dysponujących kontem.

Niektóre banki umożliwiają założenie rachunku przed rejestracją działalności (konto jest aktywowane po założeniu firmy). Pozwala to uniknąć dodatkowych działań rejestrowych w CEIDG i składania wniosków o koncie we wszelkich urzędach. Wcześniejszy wpis z numerem rachunku do ewidencji jest przekazywany do właściwych organów.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Kreator Finansów
Load More In Finanse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Własna firma czy etat?

Etat od zawsze kojarzył się ze stabilnością zatrudnienia, ...

Od Autora

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko, ale czy to rzeczywiście prawda? Na tym blogu pokazuję, że finanse osobiste "nie gryzą" ;-)
Więcej przeczytasz na stronie O Kreatorze Finansów.

@kreatorfinansow

 • #kreatorfinansow social media czas zacząć