Finanse

Konto firmowe – co muszę wiedzieć?

Jedno z najczęściej zadawanych przez początkujących przedsiębiorców pytań dotyczy konta firmowego. Czy jest rzeczywiście konieczne? Kiedy je założyć? Jakie wiążą się z tym opłaty? Wiele osób rozpoczynających prowadzenie własnej działalności zastanawia się, czy może pozostać przy prywatnym koncie bankowym i używać go do celów firmowych. Odpowiadamy.

Co mówi polskie prawo?

Ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej nie nakazuje jednoznacznie zakładania szczególnego rachunku bankowego, który będzie służył jedynie naszej firmie. Mówi jedynie ona o konieczności dokonywania transakcji za pomocą przelewów bankowych, gdy drugą stroną jest inny przedsiębiorca i jednorazowa wartość przekracza kwotę 15 tysięcy euro. Przepisy prawne nie określają, z jakiego rachunku musi być dokonany przelew, w związku z tym nie ma przeszkód, aby było to nasze osobiste konto bankowe. Jeśli chcemy zachować porządek w naszych dokumentach i płatnościach, możemy mieć nawet dwa konta osobiste, z czego to drugie będzie traktowane jako przedsiębiorcze. Jednak w wielu bankach zakazuje się wykorzystywania rachunku osobistego w innym niż podany w jego regulaminie celu. Dlaczego? Instytucje finansowe są zobligowane do przekazywania informacji na temat rachunków wykorzystywanych w celach prowadzenia działalności gospodarczej do Ministerstwa Finansów. Jednak konto firmowe ma też wiele zalet.

Korzyści płynące z rachunku firmowego

Rachunek osobisty sprawdza się najlepiej w przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy najczęściej przelewem opłacają jedynie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. W przypadku większych firm bardziej opłacalny będzie rachunek firmowy. Jest on w prowadzeniu droższy niż prywatny, jednak decyzja o jego założeniu może znacznie ułatwić nam później prowadzenie rozliczeń. Przede wszystkim oddzielamy finanse firmy od budżetu domowego i mamy większą kontrolę nad wydatkami. Zyskujesz też przejrzystość transakcji, co jest ważne w przypadku rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Bardzo często banki mają specjalne oferty dla przedsiębiorców, proponując różnorodne narzędzia lub produkty przeznaczone tylko dla nich. To, jak wybranie konta firmowego może nam pomóc widać także, przy odsetkach generowanych za posiadane na rachunku środki, które nie są objęte tzw. podatkiem Belki, czyli od zysków kapitałowych. Niewątpliwe zaletą tego rozwiązania jest także to, iż opłaty bankowe za prowadzenie konta można całkowicie rozliczyć jako koszty ponoszone przez firmę.

Jak wybrać konto firmowe?

Zakładanie konta firmowego nie jest niczym trudnym. Więcej wątpliwości pojawia się przed podjęciem tego kroku: jaki bank wybrać, jak zminimalizować koszty, na co zwrócić szczególnie uwagę. Kryteria wyboru powinny być uzależnione od charakteru prowadzonej przez nas działalności oraz naszych potrzeb. Najlepsze konto firmowe to takie, które pomoże nam w prowadzeniu działalności oraz będzie stosunkowo opłacalne i pozwoli nam nawet na pewne oszczędności. Czym się kierować? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, jaki jest koszt prowadzenia rachunku i obsługi kart płatniczych. Przy ustaleniu minimalnej wartości wpływów, można uniknąć comiesięcznego pobierania opłat przez bank zarówno za konto, jak i za kartę. Nie mniej istotna jest kwestia dostępności placówek banku i bankomatów. Na szczęście wiele usług można aktywować samemu przez Internet, niemniej jednak czasem konieczna jest fachowa pomoc pracownika. Przyjrzyjmy się także temu, jak w danym banku wygląda oprocentowanie rachunku. Zwykle nie są one oprocentowane, jednak często mamy możliwość założenia bezpłatnego rachunku oszczędnościowego dla przedsiębiorstw, a te z kolei mogą mieć korzystne oprocentowanie i dostarczać wielu profitów. Sprawdź to. Bardzo ważne są również koszty wykonywania przelewów do takich instytucji jak Urząd Skarbowy, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne banki. Tego typu płatności to dla przedsiębiorcy konieczność, z kolei placówki bankowe za wykonywanie przelewów do tego typu instytucji często pobierają dodatkowe opłaty. Rozpatrz możliwość zlecania przelewów ekspresowych i sprawdź ich opłacalność.

Podsumowując, istnieje wiele czynników, jakie musimy wziąć pod uwagę decydując się na założenie rachunku firmowego. Nie zawsze jest ono konieczne i o tym także warto pamiętać. Ma ono jednak wiele zalet, które służą nam pomocą w prowadzeniu działalności, dlatego przed podjęciem decyzji, odwiedź kilka banków i zapoznaj się dobrze z ich ofertą. Naprawdę ją przeanalizuj i wybierz najlepsze rozwiązanie.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Kreator Finansów
Load More In Finanse

Check Also

Własna firma czy etat?

Etat od zawsze kojarzył się ze stabilnością zatrudnienia, ...

Od Autora

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko, ale czy to rzeczywiście prawda? Na tym blogu pokazuję, że finanse osobiste "nie gryzą" ;-)
Więcej przeczytasz na stronie O Kreatorze Finansów.

@kreatorfinansow

  • #kreatorfinansow social media czas zacząć