Ranking kont dla młodzieży – konto bankowe dla dzieci

Jedną ze skutecznych dróg wychowania potomka jest wiedza o finansach osobistych. Nie ma co ukrywać – pieniądze są bardzo ważne i należy od najmłodszych lat uświadamiać dziecku, skąd się biorą i jak je spożytkować. W przygotowaniu do dorosłego życia, pomocne są konta bankowe dla dzieci, które uczą i pomagają zrozumieć wiele kwestii finansowych. Ważne jest to, aby pokazać dziecku, w jaki sposób powinno samodzielnie dysponować zgromadzonymi środkami finansowymi. Przedstawiamy na bieżąco aktualizowany ranking kont dla młodzieży i dzieci. Stan: Wrzesień 2017

Ranking kont dla młodzieży – Maj 2019

BankNazwa konta dla młodychOpłata za kontoOpłata za kartęWypłata z bankomatówDodatkowe informacje
eKonto m
NAJLEPSZY WYBÓR
0 zł0 zł0 złdostępne dla osób w wieku 13 - 24 lat
całkowicie bezpłatne dla osób do 20 lat
Złóż wniosek online na tej stronie.
Konto HAIZ0 zł0 zł[tipso tip="Pierwsze 5 pierwszych wypłat w miesiącu z bankomatów Alior Banku, Euronet i Planet Cash - 0 zł. Kolejne 1 zł. Pozostałe bankomaty: 3 zł."]0 zł [/tipso]także dla dzieci poniżej 13 r.ż.
Konto <200 zł0 zł0 złdla dzieci 13 - 20 lat
zwrot 10% za bilety do kina i teatru
PKO Konto Dziecka
dla dzieci poniżej 13 r.ż.
0 zł[tipso tip="Opłata za kartę 0 zł. Wydanie karty: tradycyjna karta PKO Junior - 15 zł."]0 zł*[/tipso][tipso tip="Bankomaty PKO BP - 0 zł; Pozostałe bankomaty: 3%, minimum 5 zł"]0 zł*[/tipso]oprocentowanie środków do 2500 zł (2,50%), powyżej 2500 zł (0,50%)

Poradnik dla rodziców

Polskie prawo zakłada możliwość założenia rachunku osobistego dla osób, które ukończyły 13 lat. W każdym przypadku rodzic musi potwierdzić zgodę na założenie konta w banku. Niekiedy banki udostępniają także konta oszczędnościowe, czyli takie, które jest oprocentowane i pozwala zarabiać na odsetkach.

Opłaty za korzystanie z kont młodzieżowych różnią się od tych dla osób dorosłych – z reguły są zerowe lub niewielkie. Często także warunki do spełnienia, aby konto było całkowicie darmowe, są łatwiejsze do spełnienia. Prowadzenie rachunku osobistego przez młodą osobę jest prawie zawsze bezpłatne. Problem może pojawić się w momencie przekroczenia przez dziecko 18 roku życia, gdzie banki przekształcają (choć nie zawsze) rachunki młodzieżowe w normalne rachunki osobiste. Wiąże się to głównie z wyższymi opłatami za prowadzenie konta. W wyborze odpowiedniego rachunku osobistego pomoże Ci na pewno ranking kont osobistych, który aktualizujemy kilka razy w miesiącu na naszej stronie www.

Podobnie dzieje się z kartami płatniczymi wydawanymi do rachunku – z reguły korzystanie z karty jest bezpłatne, ale po 18 r.ż. mogą zostać wprowadzone opłaty. Warto więc o tym pamiętać, aby po przekroczeniu wieku pełnoletności, dziecko przeanalizowało także oferty innych banków – być może zamknięcie konta w obecnym banku i założenie nowego w innym będzie znacznie lepszą opcją.

Karta prepaid (przedpłacona) dla dzieci i młodzieży

Istnieje kilka możliwości, aby przekazać dziecku wiedzę z zakresu finansów nie otwierając mu rachunku osobistego. Z pomocą przychodzą karty przedpłacone pełniące funkcję karty-skarbonki. Kartą można płacić w sklepach oraz wypłacać z niej środki w bankomacie. Karty prepaid zawsze są wydawane na okaziciela, stąd idealnie nadają się dla młodej osoby.

Karta przedpłacona (z ang. prepaid card lub stored-valued card) – rodzaj karty płatniczej, umożliwiającej dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków pieniężnych dostępnych na przypisanym do karty rachunku płatniczym. Transakcje autoryzowane są do wysokości salda na rachunku, który należy zasilić przed użyciem karty. Rachunek ma charakter techniczny, tj. – utworzony jest jedynie w celu prowadzenia rozliczeń realizowanych za pomocą karty. Oznacza to, że na takim rachunku nie można wykonywać innych operacji bankowych jak na przykład wykonywać płatności z rachunku, zakładać lokaty czy rozliczać kredyt. W celu otrzymania karty przedpłaconej nie istnieje konieczność posiadania rachunku osobistego w banku.
Źródło: wikipedia

Zalety i wady kont dla dzieci i młodzieży

Wbrew pozorom założenie konta własnemu dziecku wcale nie jest takim złym pomysłem. Jeśli i tak dajemy swoim pociechom kieszonkowe, to w wielu przypadkach warto pokusić się o założenie konta i wyrobienie dla niego karty płatniczej.

Najważniejsze zalety kont dla młodzieży

Konto dla dziecka zapewnia edukację z zakresu finansów;

Młody człowiek uczy się zarządzania własnym budżetem, poznaje podstawowe produkty bankowe, ma możliwość oszczędzania pieniędzy, nauki obsługi bankomatu czy podstawowych narzędzi, które oferują dzisiaj banki.

Większa kontrola nad wydatkami dziecka:

   • Zakładając dziecku konto, mamy oczywiście do niego pełny dostęp, a to pozwala na dokładne kontrolowanie tego, ile pieniędzy wydaje oraz na co je przeznacza.

Atrakcyjne warunki kont dla nastolatków:

   • W wielu przypadkach mamy niskie opłaty za konto i kartę, a do tego wysokie oprocentowanie ROR-ów.

Dostęp do ciekawych zniżek (np. kursy językowe, karnety na basen czy bilety do kina).

Konto osobiste dla dziecka może mieć pewne wady

Oczywiście konta dla dzieci w niektórych bankach mogą mieć pewne wady, które wiążą się przede wszystkim z warunkami ich otwarcia i prowadzenia. Dokładne przyjrzenie się ofercie jest więc podstawą, a do największych wad zalicza się:

   • możliwość pobierania przez bank wysokich prowizji za różne transakcje;
   • bank może wymagać spełnienia mało atrakcyjnych warunków, kiedy otwieramy konto dla nastolatka;
   • rodzic nie będzie mógł zareagować natychmiast po zgubieniu przez dziecko karty płatniczej.

Konto dla dzieci poniżej 13 roku życia

Wbrew pozorom otwarcie konta osobistego dziecku, które nie osiągnęło jeszcze granicy 13 roku życia, może być świetnym pomysłem. Umysł dziecka jest bardzo chłonny i im wcześniej zaczniemy jego edukację finansową, tym pozytywniej odbije się to na jego przyszłości. Poznawanie produktów bankowych i nauka oszczędzania oraz zarządzania własnym budżetem (nawet naprawdę niewielkim) na pewno nie pójdą na marne.

Konta dla młodzieży (13-18 lat)

W przypadku młodzieży pomiędzy 13, a 18 rokiem życia posiadanie konta bankowego staje się już naprawdę praktyczne. Takie dzieci i tak najczęściej muszą dostawać pieniądze na spełnianie swoich potrzeb, na opłacanie kursów, czy wyjścia do kina. Konto dla ucznia jest najczęściej tańsze w prowadzeniu, niż rachunki dla dorosłych, ale ułatwia rodzicom kontrolowanie budżetu dziecka, zwiększa bezpieczeństwo młodego człowieka, który nie nosi przy sobie gotówki, a do tego edukuje.