Ranking kont firmowych

Niezależnie o tego, czy dopiero rozpoczynają Państwo prowadzenie firmy, czy działają na rynku samodzielnie już od wielu lat, prędzej czy później pojawi się potrzeba posiadania konta firmowego. Ranking opracowany przez analityków sektora finansowego to coś, na co szczególnie powinni zwrócić uwagę osoby rozważające otwarcie rachunku na potrzeby biznesowe.

Dlaczego konta firmowe są ważne?

Konta firmowe to dziś codzienność dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Pozwalają zaoszczędzić dużo czasu związanego ze stacjonarną obsługą konta (w siedzibie banku) oraz znacząco ułatwiają transakcje między poszczególnymi podmiotami biznesowymi, gwarantując błyskawiczny przepływ środków z jednoczesną ich dokumentacją (w postaci elektronicznej historii przelewów). W rankingach kont firmowych prym wiodą te banki, które najbardziej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, dostosowując się do ich oczekiwań związanych z jak największymi ułatwieniami w zakresie przeprowadzanych operacji finansowych.

Właściciele zarówno małych, jak i dużych firm często borykają się z problemem wyboru najlepszego rachunku firmowego. Wychodząc temu naprzeciw, przedstawiamy subiektywny ranking kont firmowych, dzięki któremu poznasz najlepsze konta bankowe dla firm. Warto wziąć pod uwagę wszelkie opłaty związane z użytkowaniem konta pod kątem np. płatności za granicę, wypłat środków z bankomatu lub po prostu opłaty za utrzymanie karty płatniczej do rachunku firmowego.

Czym jest ranking?

Ranking kont firmowych to, innymi słowy, porównanie kont firmowych oferowanych przez banki komercyjne i niekomercyjne. Takie zestawienie pozwala przedsiębiorcom lepiej zaplanować swoją strategię działania. Analiza zamieszczonej poniżej tabeli pozwoli ograniczyć zbędne wydatki i niedogodności, które często związane są  z usługą prowadzenia rachunku dla konta firmowego. Porównanie ofert to pierwszy krok w stronę rozważnego zarządzania swoimi wydatkami.

Warto wspomnieć także o dodatkowych produktach bankowych, które oferowane są przez banki w ramach konta dla firmy. Należy pamiętać, że konto można zawsze zmienić – więc jeśli jesteś obecnie niezadowolony ze swojego konta, przeanalizuj oferty, które opisaliśmy poniżej.

BankNazwa konta firmowegoOpłata za kontoOpłata za kartęWypłata z bankomatówSzczegóły
BIZnest Konto

+200 zł premii dla uczestników 500+

0 zł0 zł0 złZałóż konto
mBiznes na start

Zwrot 100 zł na konto przy pierwszym przelewie do ZUS na kwotę minimum 250 zł

0 zł[tipso tip="Zwolnienie z opłaty: płatność kartą w miesiącu na kwotę minimum 200 zł łącznie"]0 zł lub 5 zł[/tipso]0 złZałóż konto
iKonto Biznes

Promocja 1500 zł dla firm przez rok

[tipso tip="W promocji 1500 zł dla firm"]0 zł[/tipso][tipso tip="Zwolnienie z opłaty: dokonanie minimum 4 transakcji miesięcznie"]0 zł lub 8 zł[/tipso][tipso tip="Darmowe bankomaty sieci Alior Bank i 5 pierwszych wypłat w bankomatach w Polsce"]0 zł[/tipso]Załóż konto
dbNET Biznes0 zł[tipso tip="Zwolnienie z opłaty: dokonanie minimum jednej transakcji kartą w miesiącu"]0 zł lub 3,5 zł[/tipso]0 złZałóż konto
Firma TO JA

Do 600 zł premii (50 zł / msc)

0 zł[tipso tip="Zwolnienie z opłaty: dokonanie płatności kartą na kwotę minimum 400 zł łącznie w miesiącu"]0 zł lub 4,99 zł[/tipso]0 złZałóż konto
Konto Direct dla firmy[tipso tip="Zwolnienie z opłaty: spełnienie jednego z warunków - wpływ minimum 2000 zł, przelew do ZUS lub US"]0 zł lub 9 zł[/tipso][tipso tip="Zwolnienie z opłaty: dokonanie transakcji kartą na łączną kwotę 300 zł w danym miesiącu"]0 zł lub 7 zł[/tipso]0 złZałóż konto
Wymarzone Konto dla Biznesu

Idealne konto dla spółek i fundacji

0 zł[tipso tip="Szczegółowy opis: 0 zł przy wpływach powyżej 100 000 PLN, 2,5 zł przy wpływach 20 000 - 100 000 PLN, 5 zł przy wpływach poniżej 20 000 PLN"]0 zł lub 2,5 zł lub 5 zł[/tipso][tipso tip="Dodatkowe informacje: bezpłatne bankomaty sieci Euronet i Raiffeisen Bank"]0 zł[/tipso]Załóż konto
Konto Pakiet Biznes Lider Ekstra[tipso tip="Zwolnienie z opłaty: utrzymanie średnio-miesięcznego salda w kwocie 3 000 PLN. Darmowe konto przez rok dla firm niestarszych niż pół roku"]0 zł lub 5 zł[/tipso][tipso tip="Zwolnienie z opłaty: dokonanie transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę minimum 500 zł"]0 zł lub 7 zł[/tipso][tipso tip="Dodatkowe informacje: 0 zł w bankomatach BGŻ BNP Paribas, pozostałe bankomaty: 3%, minimum 5 zł"]0 zł lub 5 zł[/tipso]Załóż konto
PKO Konto Firmowe

+100 zł za polecenie i +150 zł na paliwo

[tipso tip="Zwolnienie z opłaty: spełnienie warunków - przelew do ZUS oraz dokonanie płatności kartą na kwotę łączną minimum 500 zł w danym miesiącu"]0 zł lub 25 zł[/tipso][tipso tip="Dodatkowe informacje: 0 zł przez pierwszy rok, następnie 30 zł / miesiąc"]0 zł lub 30 zł[/tipso][tipso tip="Dodatkowe informacje: 0 zł w bankomatach BGŻ BNP Paribas, pozostałe bankomaty: 3,5%, minimum 5 zł"]0 zł lub 5 zł[/tipso]Załóż konto
Konto Inteligo Firmowe

Proste warunki do spełnienia

0 zł[tipso tip="Zwolnienie z opłaty: dokonanie transakcji na kwotę minimum 100 zł w miesiącu"]0 zł lub 4 zł[/tipso][tipso tip="Dodatkowe informacje: 0 zł - bankomaty PKO BP, BZ WBK, pozostałe w Polsce 5 zł, wypłata za granicą 3%, minimum 10 zł"]0 zł lub 5 zł[/tipso]Załóż konto

Decydując się na stworzenie powyższego porównania kont firmowych, braliśmy pod uwagę wiele czynników, między innymi: opłaty za założenie i korzystanie z rachunku, utrzymanie kart płatniczych oraz opłat za dokonywanie przelewów międzybankowych i do ZUS oraz US.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się ukrytym kosztom, o których przedsiębiorcy często zapominają. Prowadząc działalność gospodarczą, często jest się zmuszonym dokonać natychmiastowej opłaty za dobra lub usługi danemu kontrahentowi. W takim przypadku niezbędna jest opcja przelewu natychmiastowego, za który niestety w niektórych bankach pobierana jest prowizja. Ranking kont firmowych uwzględnia również tego rodzaju dodatkowe wydatki za prowadzenie rachunku.

Oprócz standardowych przelewów bankowych przedsiębiorcy muszą także opłacać składki do ZUS oraz oczywiście podatki wysyłane do Urzędu Skarbowego. Jest to kolejne kryterium, które braliśmy pod uwagę, tworząc nasz ranking i jednocześnie element, na który warto zwrócić uwagę przy zakładaniu konta firmowego. Wbrew pozorom różnice w opłatach za takie przelewy mogą być naprawdę bardzo duże.

W naszym profesjonalnym rankingu z kontami firmowymi wzięliśmy pod uwagę również różnorodność produktów dodatkowych, które dany bank oferuje. Przedsiębiorca nierzadko będzie potrzebował dobrego rachunku oszczędnościowego, interesujących propozycji lokat czy na przykład rachunku walutowego dla przelewów w obcych walutach.

Dodatkowe korzyści

Banki bardzo często próbują zachęcić nowe firmy do założenia rachunku poprzez „premiowanie za bankowanie”. Oznacza to, że dodają od siebie ciekawe bonusy np. w pierwszym roku prowadzenia konta. Tutaj także należy przeanalizować regulamin promocji bankowej, ponieważ nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się korzystne, w rzeczywistości takie jest.

Czym grozi nierozważny wybór konta firmowego?

Warto także dopowiedzieć, że często przedsiębiorcy nie analizują tabeli opłat i prowizji w swoich bankach i decydują się na założenie konta firmowego bez realnej oceny. Dodatkowe, niewielkie opłaty w skali miesiąca, mogą przerodzić się w setki złotych rocznie.

Czy zmiana konta firmowego jest trudna?

Sprawdzając w naszym rankingu najlepsze konta firmowe na rynku, możesz dojść do wniosku, że rachunek, z którego korzystasz aktualnie, jest zupełnie nieatrakcyjny i warto byłoby go zmienić. W takim przypadku zaczynamy po prostu od otwarcia rachunku w nowym banku, a następnie przechodzimy do starego konta i dokładnie przyglądamy się naszym zobowiązaniom wobec banku.

Musimy przede wszystkim skrupulatnie rozliczyć się z poprzednim bankiem. Czasem zobowiązania są dość wysokie i na ich uregulowanie przyjdzie nam poczekać dobrych kilka tygodni. Dopiero po „wyzerowaniu” opłat, możemy swobodnie zamknąć swoje stare konto.

Natychmiast po założeniu nowego konta, musimy za to rozesłać informacje o zmianie numeru rachunku. Informujemy o tym przede wszystkim:

  • ZUS oraz Urząd Skarbowy;
  • księgową zatrudnioną w firmie lub po prostu osobę odpowiedzialną za rachunkowość;
  • wszystkich swoich kontrahentów i partnerów biznesowych;
  • firmy prowadzące na przykład sklepy internetowe, muszą zaktualizować numer rachunku na swojej stronie.

Jak widać, proces nie jest specjalnie skomplikowany i z tego powodu warto skorzystać z naszego rankingu najlepszych kont firmowych, aby wybrać dla siebie rachunek, który ułatwi prowadzenie działalności i zapewni spore oszczędności finansowe.

Czy warto ufać rankingom?

Warto sugerować się wynikami rankingów kont firmowych, gdyż z reguły są one przeprowadzane skrupulatnie, rzetelnie i opierają się na aktualnych danych o sektorze bankowym w danym roku. Przy analizowaniu ofert poszczególnych banków bierze się pod uwagę wszystkie istotne czynniki, które są decydujące dla końcowego werdyktu.

Rankingi są miarodajnym i wiarygodnym źródłem informacji o wybranych produktach finansowych i usługach bankowych. Podobnie jak w przypadku podejmowania decyzji konsumenckich (np. wybierając sprzęt elektroniczny) bierzemy pod uwagę parametry techniczne (korzystając często z internetowej porównywarki), podobnie powinniśmy analizować oferty banków, szczególnie te skierowane do firm.

Tabelę opracowano w przejrzysty sposób, tak by treść w niej zawarta była czytelna i zrozumiała nawet dla osób, które na co dzień nie interesują się finansami, ale chcą wybrać dla siebie jak najlepszą opcję.

Zachęcamy więc do zapoznania się z zestawieniem najlepszych kont firmowych na rynku.