Ranking kont osobistych bez karty

W czasach, gdy coraz częściej zastanawiamy się, czy plastikowy „pieniądz” w postaci kart płatniczych całkowicie wyprze tradycyjną gotówkę, okazuje się, że znaczący odsetek posiadaczy kont bankowych, wcale nie korzysta z karty płatniczej. Wyniki przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski badań na temat zwyczajów płatniczych Polaków, dla wielu z nas mogą okazać się zaskakujące. Konkluzja jest jednoznaczna: ponad 20% osób, które posiadają konto bankowe, nie ma lub nie korzysta z karty płatniczej.

Karta niezbędna do życia?

Z pewnością każdy z nas zna osoby, które na co dzień prawie w ogóle nie posługują się gotówką. Rachunki płacą przelewem internetowym, a za zakupy, paliwo na stacjach benzynowych czy poszczególne usługi, płacą kartą. Rozwiązanie to jest wygodne i szybkie, dzięki czemu cieszy się tak dużą popularnością. Przecież gotówkę zawsze można wypłacić z bankomatu, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaś możliwość posługiwania się kartą lub bankowością elektroniczną pozwala unikać czasochłonnych wypraw do banku w celu pobrania gotówki czy uregulowania płatności za rachunki.

Jednak spora, bo ponad 20-procentowa grupa Polaków, którzy posiadają konto w banku, uważa zupełnie inaczej. Z karty płatniczej nie korzystają oni z różnych powodów. Niektórzy nie mają zaufania do „plastikowego pieniądza”, inni zwracają uwagę na opłaty i prowizje, które banki często pobierają już za samo wydanie karty, nie mówiąc o obsłudze poszczególnych transakcji. Jeszcze inni, zwyczajnie nie widzą potrzeby płacenia kartą, skoro wygodniej i szybciej jest im po prostu wyjąć gotówkę z portfela. Jednocześnie, nie jest dla nich problemem konieczność posiadania większej kwoty pienędzy w domu.

Konto osobiste bez karty – w jakim banku?

Co zatem powinniśmy zrobić, chcąc zostać posiadaczem konta osobistego, jeśli karta płatnicza nie jest nam potrzebna? Wydawałoby się, że to nic trudnego. Wystarczy pójść do banku i poprosić, by takiej karty nam nie wydawano. Niestety, tu możemy napotkać niemały problem. Okazuje się, że niektóre banki nie dają możliwości założenia konta bez karty. W ten sposób nie unikniemy opłaty za jej wydanie. Teoretycznie, brak transakcji kartą, oznacza brak prowizji i dodatkowych opłat. Jednak wiele banków, właśnie w celu zachęcenia do używania karty, zwalnia swoich klientów z opłat, pod warunkiem częstego użytkowania karty płatniczej. Co w takim razie powinny zrobić osoby, które nie chcą, nie potrafią lub nie odczuwają potrzeby dokonywania transakcji kartą debetową, jednocześnie nie chcąc ponosić z tego tytułu dodatkowych opłat?

Rozwiązaniem jest wybór banku, który oferuje konto osobiste bez karty debetowej. Wbrew pozorom, takich ofert jest całkiem sporo. Przygotowany przez nas ranking kont bez karty pozwoli porównać oferty banków, które zwalniają nas z obowiązku jej posiadania i wybrać najlepszą.