Finanse
Własna firma czy etat?

Własna firma czy etat?

Etat od zawsze kojarzył się ze stabilnością zatrudnienia, pensją na czas oraz możliwością awansu. Własna działalność gospodarcza to z kolei wytężona praca, więcej obowiązków, niestabilne zarobki (a czasami nawet straty!) oraz kontrole podatkowo-księgowe. Tak przynajmniej myśli się w Polsce porównując te dwa światy zatrudnienia. Korzystając z okazji, że przechodziłem przez obie formy zarabiania pieniędzy postaram się rozwinąć temat, czy własna firma jest lepsza niż praca na etacie.

W dobie dotacji z Urzędu Pracy oraz z UE, każdy chciałby spróbować swoich sił i zacząć pracować na własny rachunek. Otwarcie firmy można przeprowadzić przez Internet w kilkanaście minut, aby następnie rozpocząć zarabianie pieniędzy.

W tym artykule pominę różnego rodzaju spółki cywilne, ponieważ ten artykuł jest przeznaczony dla osób początkujących. Spółki cywilne, z o.o. są często wykorzystywane w późniejszej fazie biznesu do np. optymalizacji podatkowych – ale to już temat dla starych wyjadaczy :).

Własna firma – koszty

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest obarczona kosztami rejestracyjnymi w CEIDG, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po pomyślnej rejestracji DG z całą pewnością zaczniesz otrzymywać listy z różnego rodzaju rejestrów firm z czerwonymi pieczątkami oraz druczkami do zapłaty na kwoty nawet do kilkuset złotych. Mówiąc krótko – olej to, to zwykłe naciąganie nowych przedsiębiorców, którzy nie mają pojęcia, że to zwykły spam. Niech Cię nie zwiodą profesjonalnie wyglądające pieczątki oraz podpisy prezesów.

Inne koszta, które należy tu uwzględnić:

  • prowadzenie księgowości (zazwyczaj 100-200 zł miesięcznie)
  • składka ZUS – według składki preferencyjnej lub standardowej

O ile księgowość możesz samemu prowadzić (czego nie polecam) i ten koszt można pominąć, o tyle składki ZUS są obowiązkowe. Ile wynoszą składki ZUS w 2018 roku? Standardowa składka ZUS wraz z dobrowolną składką chorobową wynosi 1232,18 zł miesięcznie. W przypadku preferencyjnej składki ZUS, całkowita składka spada do 520,09 zł miesięcznie.

Prosty trik na 25 miesięcy preferencyjnego ZUS.

Z reguły firmy rejestruje się od pierwszego dnia miesiąca. Warto zrobić to jednak od drugiego dnia miesiąca. Zgodnie z prawem, preferencyjny ZUS przysługuje przez pełne 24 miesiące. Więc jeśli zarejestrujesz firmę drugiego dnia miesiąca, Twój okres ochronny zacznie liczyć się od kolejnego pierwszego dnia miesiąca.

Własna firma to przede wszystkim elastyczność, której nie ma z reguły na etacie. Pracując na własny rachunek możesz pracować wtedy, kiedy chcesz – są przedsiębiorcy, którzy bardzo efektywnie spędzają czas w nocy i wtedy ich wydajność jest najwyższa. Pracownik biurowy raczej nie miałby takiej możliwości.

Mówi się, że własna firma to nieograniczone możliwości zarobkowe. I z tym akurat się zgodzę – pracując na etacie wiesz doskonale ile zarobisz, nieważne czy jest dużo pracy czy też mało. „Sky is the limit” – 10.000 PLN miesięcznie? A może 50.000 PLN miesięcznie? Wszystko zależy od Ciebie i od tego, jak bardzo zaangażujesz się w projekty firmowe.

Własna działalność gospodarcza to nie tylko nielimitowany sufit zarobków, ale także ciężka praca – założę się, że jako prezes nie zmieścisz się w 40 godzinach pracy tygodniowo. To bardziej niż pewne – często będziesz przynosił pracę do domu, a to wszystko w myśl, aby żyło się lepiej. Tutaj ciężko rozgraniczyć życie prywatne i firmowe. Przedsiębiorcy traktują firmę jako swoje „dziecko”, które uczy się i rozwija każdego dnia. Im dłużej funkcjonuje, tym bardziej staje się samodzielne.

Osobiście nie spotkałem się z wieloma kontrolami ze strony urzędów – jedyna kontrola, która mnie spotkała to ta z Urzędu Pracy podczas kontroli w sprawie stażystów w mojej firmie. Ale tu bardziej chodziło o sprawdzenie, czy warunki pracy są zgodne z BHP i wszystko ma ręce i nogi. Musisz być świadom, że każdorazowy błąd w papierach może być podstawą do tego, aby Cię skontrolować. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie zewnętrznej księgowości, która zajmuje się tym każdego dnia. W końcu kto zna lepiej Panią Krystynę z Urzędu Skarbowego niż nasza księgowa? 🙂 No właśnie..

Nie chcę nikogo tutaj straszyć, po prostu trzeba robić swoje, a to, na czym się nie znamy – delegować dalej do profesjonalistów.

Praca na etacie jest dla osób ceniących sobie stałe zarobki i pensję na czas. Wiesz kiedy musisz być w pracy, wiesz ile czasu tam spędzisz i wiesz także, że jak wybije 16:00 lub niekiedy 17:00 ruszysz szybkim krokiem do domu. Coraz więcej pracodawców pozwala przychodzić swoim pracownikom między 07:00 a 09:00, aby móc ewentualnie z rana załatwić swoje sprawy prywatne, jak np. odprowadzić dzieci do przedszkola czy szkoły. Jest to bardzo cenione wśród pracowników. Najważniejsze jest to, aby wyrobić normę godzinową w miesiącu.

Znam osobiście wiele osób, które „męczyły” się na etacie. Były zamknięte w sobie i ograniczone. Podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy uwolniło ich myśli i pozwoliło zarabiać fajne pieniądze. Nie jest to dla każdego – stres to drugie imię większości z przedsiębiorców, to coś normalnego. W każdym biznesie jak masz miękkie serce to musisz mieć twardą dupę, bo inaczej – mówiąc kolokwialnie – zginiesz.

A jak to jest u mnie?

Moje doświadczenie jest z jednej strony bardzo proste, a zarazem skomplikowane. Pracowałem na etacie przez 2 lata, aby przez kolejne 24 miesiące wykonywać usługi dla klientów w Polsce z branży internetowej. Następnie natrafiła się okazja, aby otworzyć własną firmę w Niemczech i ten moment trwa do dnia dzisiejszego. Najtrudniejsze było uczenie się od nowa wszystkich procedur firmowych, typu podatki, na co warto zwracać uwagę itp. Jako ciekawostkę podam, że w Niemczech są inne stawki podatku VAT i ja, jako Polak przyzwyczajony do 23% musiałem równie szybko przyswoić nowe stawki (18%, 7%). Z początku było to trudne, bo takich „kwiatków” było znacznie więcej, ale podołałem.

Własna firma to coś, na co zawsze czekałem. Nie żałuję żadnego dnia przepracowanego na etacie, bo nauczyłem się wielu ciekawych rzeczy i cech, ale z drugiej strony DG tak naprawdę otworzyła mi oczy i pozwoliła być szczęśliwym i niezależnym człowiekiem.

Jak wygląda sprawa u moich czytelników? Pracujesz na etacie? A może rozwijasz własną firmę? Daj koniecznie znać w komentarzach, z chęcią poznam każdą historię!

Miłego dnia!

Share this Story
  • Własna firma czy etat?
    Finanse

    Własna firma czy etat?

    Etat od zawsze kojarzył się ze stabilnością zatrudnienia, pensją na czas oraz możliwością awansu. Własna działalność gospodarcza to z kolei wytężona ...
Load More Related Articles
Load More By Kreator Finansów
Load More In Finanse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Ile kosztuje ślub i wesele? Na własnym przykładzie.

Niewielkie wesele na 80-100 osób to koszt od ...

Od Autora

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko, ale czy to rzeczywiście prawda? Na tym blogu pokazuję, że finanse osobiste "nie gryzą" ;-)
Więcej przeczytasz na stronie O Kreatorze Finansów.

@kreatorfinansow

  • #kreatorfinansow social media czas zacząć